#LOTNA TERAPIA

„Lotna terapia” zrodziła się z dyskusji z gronem specjalistów, którzy na co dzień ćwiczą z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. To efekt rozmów z doświadczonymi oligofrenopedagogami, logopedami, fizjoterapeutami i specjalistami z zakresu wąskich, niszowych terapii którzy zdecydowali, że zdalnie chcą pomóc osobom z niepełnosprawnościami.

Przymusowe #zostańwdomu spowodowało, że wiele dzieci pozbawionych jest codziennej dawki ćwiczeń, rehabilitacji, logopedii, terapii. A przecież organizm dziecka przyzwyczajony do aktywności i  ruchu,  po długotrwałej przerwie może zastrajkować…

Regres, to słowo, które spędza dziś sen z powiek wielu rodzicom dzieci z niepełnosprawnością. Postaramy się go zminimalizować. Doświadczona kadra specjalistów z Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu oddaje się do Waszej dyspozycji. To oni będą Wam dostarczać co tydzień specjalnie przygotowane zestawy ćwiczeń: rewalidacyjnych, rehabilitacyjnych, logopedycznych.

Co istotne, prezentowane ćwiczenia zostały tak opracowane, by mogły je ćwiczyć nie tylko dzieci z różnymi schorzeniami, ale i dorosłe osoby np. po udarze. Filmiki są kręcone w domowym zaciszu z udziałem dzieci i członków rodzin szkolnych terapeutów.

„Lotna terapia” – do dzieło oligfrenopedagogów,  logopedów i neurologopedów, fizjoterapeutów, trenerów integracji sensomotorycznej, wielu metod neurorozwojowych, artetrapeutów i naprawdę zakręconych osób, które podzielą się swoimi doświadczeniami, pokazując jak można uczyć się poprzez zabawę, tak z radością. Otworzą przed Wami zaczarowany świat, troszkę jak z Alicji w Krainie Czarów – w końcu wszyscy marzymy o cudach i bajkowych rozwiązaniach, które mogą się nam zdarzyć każdego dnia. 

 Dobrej zabawy, uśmiechu, radości…i do pracy! 


Epizod 1
Masaż terapeutyczny – budowanie mapy ciała, stymulacja propriocepcji

Zapraszamy do obejrzenia filmu instruktażowego prezentującego podstawy masażu terapeutycznego mającego na celu budowanie mapy ciała i stymulację układu proprioceptywnego. 
Masaż został przedstawiony przez fizjoterapeutkę Małgorzatę Tenerle.


Epizod 2
Asia Chmura i magiczna kraina – ćwiczenia logopedyczne

Epizod 3
Wspomaganie rozwoju ruchowego dziecka cz.1

Epizod 4
Wspomaganie rozwoju ruchowego dziecka cz.2

Epizod 5
Domowy ogródek cz.1

Epizod 6
Domowy ogródek cz.2

Epizod 7
Masaż twarzy

Epizod 8
Czarodziejka Asia i ćwiczenia z mówienia


Epizod 9
Terapia ręki

Epizod 10
Czarodziejka Asia i ćwiczenia z mówienia cz.2

Epizod 11
Rysuj ze mną

Epizod 12
Ćwiczenia- Ruszaj się z tym co znajdziesz w domu!

Epizod 13
Logopedia- ćwiczenia oddechowe

Epizod 14
Domowy ogródek cz.3: odszczepki pelargoni stojącej

Epizod 15
Kreatywność: Pani Magnolia

Epizod 16
Aktywne słuchanie

Epizod 17
Domowy ogródek cz.4 : Formowanie bukszpanu

Epizod 18
Ciastolina

Epizod 19
Ćwiczenia- Ruszaj się z tym co znajdziesz w domu! cz 2

Epizod 20
Ćwiczenia- Ruszaj się z tym co znajdziesz w domu! cz 3

Epizod 21
„Kaczątko” – bajka logopedyczna

Epizod 22
„Kaczątko” – zabawy logopedyczne

Epizod 23
Ćwiczenia- Ruszaj się z tym co znajdziesz w domu! cz 4