Święto Drzewa w Sosnowcu!

19. edycja Święta Drzewa Klubu Gaja odbędzie się pod hasłem – Dla przyrody. Poprzez nasze wieloletnie działania pokazujemy proste przykłady, w jaki sposób możemy  przyczynić się do zwiększenia różnorodności biologicznej i polepszenia bytowania zwierząt w mieście. Przy zakładaniu zieleni zwracamy uwagę by zadbać o racjonalne wykorzystanie wody opadowej zakładając zbiorniki na deszczówkę, ogrody deszczowe czy rabaty z roślinami podmokłych łąk. Bardziej ekologiczne, przystosowujące się do zmian klimatu i sprzyjające bioróżnorodności miasto, przyniesie korzyści mieszkańcom i przyrodzie.

Podczas inauguracji „Święta Drzewa w Sosnowcu” Parku Harcerskim wspólnie dziećmi i młodzieżą z Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu i okolicznych placówek oświatowych, przedstawicielami Miasta Sosnowiec orazgośćmi posadzimy ponad 80 drzew, krzewów i bylin, wśród nich takie gatunki jak m.in.: grusza, śliwa, brzoskwinia, pigwa gruszkowa, jeżyna, malina, porzeczka czarna i czerwona, agrest, aronia, świdośliwa, budleja, barbula, hortensja, przetacznik i rozchodnik. Uczestników zaprosimy do udziału w warsztatach i konkretnej pracy – budowy budek lęgowych dla małych i dużych ptaków, budki dla wiewiórki i domkówdla dzikich zapylaczy m.in. pszczół i trzmieli. Razem zbudujemy także ogród deszczowy w pojemniku, który obsadzimy m.in. turzycami, kosaćcami i sitem.

 

Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja, podkreśla –„Zmiany klimatu, zmniejszanie się zielonych przestrzeni w miastach i nieustająca presja człowieka na środowisko sprawiły, że jeszcze bardziej potrzebujemy każdego skrawka przyrody w mieście. To ona daje nam wytchnienie i odpoczynek ale jest też domem dla licznych zwierząt. Czym bardziej różnorodne będą nasze parki i zieleńce tym lepiejodpowiemy na potrzeby ludzi i przyrody oraz polepszymy naszą wspólną jakość życia. Wspaniale, że możemy z mieszkańcami i władzami Sosnowca zadbać o ludzi, przyrodę i zwierzęta”.

Placówki, które zgłosiły swój udział w akcji „Święto Drzewa w Sosnowcu”, podczas wydarzenia będą mogły odebrać sadzonki lip, jarzębów pospolitych i dzikich jabłoni, by zorganizować u siebie lokalne akcje Święta Drzewa i posadzić drzewa w ogrodach przy przedszkolach i szkołach czy na działkach rodziców. Dla placówek przygotowano pakiet edukacyjny – słuchowisko dla dzieci „Nietoperz szuka domu” oraz plansze z instrukcją, jak zbudować domek dla zapylaczy, małych ptaszków, wiewiórki, nietoperza i jak się nimi opiekować. Akcją „Święto Drzewa w Sosnowcu” chcemyzachęcić najmłodszych  mieszkańców do różnorodnych działań dla przyrody i zwierząt.

Projekt Klubu Gaja „Święto Drzewa w Sosnowcu” finansowany jest ze środków Gminy Sosnowiec.

Na zdjęciu: Akcja sadzenia roślin w Ogrodzie Polisensorycznym ZSS nr 4 w Sosnowcu w 2019 roku. Fot. Klub Gaja

Więcej informacji:

Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja – tel. 603 636 554

Jolanta Migdał, koordynatorka Święto Drzewa – tel. 609 495 871

1 thought on “Święto Drzewa w Sosnowcu!

  1. Best Dating Site says:

    A secret weapon for anyone who needs content. I don’t need to tell you how important it is to optimize every step in your SEO pipeline. But unfortunately, it’s nearly impossible to cut out time or money when it comes to getting good content. At least that’s what I thought until I came across Article Forge… Built by a team of AI researchers from MIT, Carnegie Mellon, Harvard, Article Forge is an artificial intelligence (AI) powered content writer that uses deep learning models to write entire articles about any topic in less than 60 seconds. Their team trained AI models on millions of articles to teach Article Forge how to draw connections between topics so that each article it writes is relevant, interesting and useful. All their hard work means you just enter a few keywords and Article Forge will write a complete article from scratch making sure every thought flows naturally into the next, resulting in readable, high quality, and unique content. Put simply, this is a secret weapon for anyone who needs content. I get how impossible that sounds so you need to see how Article Forge writes a completearticle in less than 60 seconds! https://stanford.io/3G7Hfmp

Comments are closed.