Realizowane w Zespole Szkół Specjalnych nr 4 Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka to ogromna szansa dla licznej grupy najmłodszych mieszkańców z niepełnosprawnością bądź tą niepełnosprawnością zagrożonych.
Od września 2018 roku zakres wczesnego wspomagania rozwoju dzieci poszerzono o oddziaływania dodatkowe w ramach rządowego programu „Za Życiem”. W wyniku porozumienia miasta Sosnowiec z Ministerstwem Edukacji Narodowej powstał w naszej placówce Wiodący Ośrodek Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczy, który do 2021r. będzie organizował dla dzieci i ich rodzin dodatkowe wsparcie – zajęcia terapeutyczne, szczególnie dla dzieci najmłodszych (od urodzenia do 3 roku życia) lub nieco starszych z poważniejszymi deficytami i problemami rozwojowymi.
Informacje o programie
Program uprawnia do ogólnorozwojowego wsparcia dziecka od momentu wykrycia niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością do podjęcia nauki w szkole, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci w wieku 0-3 lat.
- Program adresowany jest do dzieci mieszkających na terenie Sosnowca Program finansowany jest ze środków budżetu państwa. Korzystanie z Programu jest bezpłatne.
- Rządowy program “Za Życiem” realizowany jest przez Zespół Szkół Specjalnych nr 4 pełniący funkcję Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego.
- Celem programu „Za Życiem” jest zapewnienie dziecku z niepełnosprawnością lub zagrożonemu niepełnosprawnością oraz jego rodzinie dostępu do interdyscyplinarnej specjalistycznej opieki.
Rodzic / opiekun prawny zgłaszający uczestnictwo dziecka w programie dołącza posiadane dokumenty, takie jak:
- opinię o potrzebie wczesnego wspomaganiu rozwoju
- orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
- orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych
- zaświadczenie lekarskie zgodne z ustawą „Za życiem”
- orzeczenie o niepełnosprawności
- dokumentację medyczną, psychologiczno-pedagogiczną – w przypadku dziecka zagrożonego niepełnosprawnością z uwagi na poważne problemy rozwojowe lub zdrowotne
Wsparcie, jakie może uzyskać Uczestnik Programu:
1. poradnictwo polegające na:
- udzielaniu rodzicom specjalistycznej informacji dotyczącej problemów rozwojowych dziecka;
- wskazywanie jednostek udzielających specjalistycznej pomocy dzieciom;
- prowadzeniu akcji informacyjnych.
2. wsparcie polegające na:
- wskazywanie i organizowanie właściwych dla dziecka i jego rodziny form kompleksowej, specjalistycznej pomocy, w szczególności rehabilitacyjnej, terapeutycznej, fizjoterapeutycznej, psychologicznej, pedagogicznej i logopedycznej oraz innych specjalności,
- organizowanie zajęć wczesnego wspomagania rozwoju.
3. koordynacja polegająca na:
- koordynowaniu korzystania z usług specjalistów dostępnych na obszarze powiatu, w tym: zbieranie i upowszechnianie informacji o usługach i świadczących je specjalistach,
- monitorowaniu działań związanych z udzielaniem pomocy dzieciom i ich rodzinom przez:
- psychologów,
- pedagogów specjalnych z kwalifikacjami z zakresu danej niepełnosprawności,
- fizjoterapeutów,
- logopedów i neurologopedów,
- terapeutów Integracji Sensorycznej.
Wyżej wymienione zajęcia realizowane są na terenie:
- Zespół Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu, ul. Franciszkańska 5a
- Centrum Terapii Integracja, Sosnowiec, ul. 3-go Maja 41
- Rehabilitacja Dziecięca Iwona Doroniewicz, Sosnowiec, ul. Rozwojowa 11