Miód i tablica interaktywna o pszczołach   pomaga w nauce i ochronie przyrody.

Jak co roku tak też w grudniu 2015 roku, 25 lecia powstania naszego Koła, pszczelarze Zagłębiowskiego Koła Pszczelarzy w Czeladzi Zenon Będkowski i Włodzimierz Przyłudzki zebrali od pszczelarzy i przekazali dzieciom oraz ludziom specjalnej troski 70  litrowych słojów miodu prosto z uli.  Koło Pszczelarzy w Czeladzi skupia ponad 100 członków z przeszło  20 miast i miejscowości zagłębiowskich, którzy w tym roku zebrali  mniej miodu niż w roku ubiegłym. Najwięcej miodu bo 6 słojów przekazał na cele dobroczynne Henryk Domagała z Czeladzi.

Zebrany  miód od pszczelarzy trafił  , jak zawsze,  do następujących ośrodków opiekuńczo- wychowawczych;

Specjalistyczny Ośrodek Wychowawczy w Będzinie

 

Centrum Opiekuńczo Wychowawcze w Sosnowcu

 

Środowiskowy Dom Samopomocy Ostoja w Czeladzi

 

Czeladzkie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Upośledzonym

 

Zespół Szkól Specjalnych w Czeladzi

 

Dom Dziecka w Sosnowcu

 

Ośrodek Opiekuńczy Viktoria w Czeladzi

 

Dom Dziecka w Sarnowie

 

Zespół Szkół Specjalnych Nr 4 w Sosnowcu

 

Diecezjalne Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych w Sosnowcu

 

Z nazw ośrodków wychowawczych i opiekuńczych najlepiej widać ich charakter dobroczynny dla środowisk rodzin zagłębiowskich. Nasza współpraca z tymi instytucjami nie ogranicza się do przekazywania miodu , są także spotkania z dziećmi w szkołach czeladzkich, Bibliotece miejskiej w Czeladzi i w pasiece w Sarnowie.

 

Owocna  współpraca trwa też między dyrektorką Szkoły Specjalnej nr 4 w Sosnowcu panią Iwoną Durek , a pszczelarzami z Czeladzi. W szkole tej wykorzystuje się miód do dożywiania uczniów, oraz prowadzenia  zajęć logopedycznych z dziećmi. Słodki nektar ułatwia naukę  wymowy przez uczniów trudnych słów. Szkoła posiada także dwa konie, które ułatwiają ćwiczenia ruchowe uczniów niepełnosprawnych. W procesie wychowawczym  ceni się  kontakt dzieci z przyrodą dlatego  szkoła posiada własny ogród z ławeczkami.

 

W  roku ubiegłym, na prośbę Pani dyrektor Iwony Durak,  razem z miodem pszczelarze przywieźli dwa ule  z ramkami podarowane przez pszczelarzy Zenona Będkowskiego  z Malinowic i Henryka Domagałę z Czeladzi, które ustawiono właśnie w tym przyszkolnym ogrodzie. Dzięki temu dzieci zobaczą jak i gdzie powstaje miód i inne produkty pszczele. Mini pasieka jest ozdobą tego miejsca i budzi duże zainteresowanie dzieci i rodziców odbierających swoje pociechy ze szkoły. Obecnie ule nie są zasiedlone pszczołami ze względu na bezpieczeństwo dzieci. Ale pierwszy krok w kierunku popularyzacji pszczelarstwa i  założenia młodzieżowego koła pszczelarzy został zrobiony.

 

Adam Wilczyński Sekcja Historyczna ŚZP w Katowicach